KANAL AÇMA MAKİNESİ (YİV)

Rulo Kanal Açma Nedir?

Kanal açma işlemi 1950’lerin ortalarında geliştirilip. O zamandan beri kaynak ve diş açmanın aksine endüstriyel boru hattı uygulamaları için uygun bir bağlantı yöntemi olarak ortaya çıktı. Rulo oluklar geleneksel olarak hafif veya ince duvarlı borular için geliştirilmiştir. Bununla birlikte, artık boru bağlantısının performansından ödün vermeden veya akış hızını düşürmeden çok çeşitli boru boyutları ve et kalınlıkları için kullanılmaktadırlar. İşlem şu şekilde çalışır : boru, tahrik tekerleğine (alt tekerlek) yerleştirilir. Ardından, tahrik tekerleği borunun dönmesini sağlar ve yiv tekerleği (üst tekerlek) boruya yiv açar. Kanal açma işlemi bakır, alüminyum, çelik, paslanmaz çelik, PVC ve bakır-nikel için geçerlidir.

Yivli Boruların Amacı Nedir?

Yangın sprinkler sisteminin montajı borulardan oluşur. Bu borularda, yangın algılandığı anda otomatik olarak serbest bırakılacak olan sürekli su depolanır . Bu borularda depolanan su nedeniyle üzerlerinde çok fazla baskı vardır. Bu nedenle boruların doğru şekilde bağlanması gerekir.

İki boru ucunun her iki ucundaki oluklar, bir sprinkler kaplini ile birleştirilip . Borudaki oluklar, boruların bir sprinkler kaplini kullanılarak güvenli bir şekilde bağlanabilmesini sağlar.

Kesim Oluğu ve Rulo Oluğu

Bir yivi oluştururken, boruda dairesel ve geniş bir yiv oluşturmak için bir boru soğuk şekillendirilip. Herhangi bir boru malzemesini çıkarmadan bir oluk oluşturulmalıdır. Bu, boru malzemesinin borunun dış çapından fiziksel olarak çıkarıldığı kesme oluğuna kıyasla yeni bir yöntemdir. Böylece boruda etkin bir şekilde bir oluk açılıp. Rulo oluğu ile hiçbir malzeme etkin bir şekilde kaldırılmadığı için . Kesilmiş bir oluğa göre daha az atık kalabilir . Bu nedenle, daha sonra borularda kanal açma işlemini hızlandıran çok az temizlik işi gereklidir. Hem ağır hem de hafif cidarlı borularda herhangi bir korozyona karşı zayıflatmadan yiv açma işlemi yapılabilmektedir. Ancak boru duvarı çok kalınsa, boruya yiv açmak daha güvenilir bir yiv olmalıdır.

Groove master – yiv açma makinesi

Groove Master’ın Avantajları

Çalıştırmak için güvenli

Groove Master of Copier Machinery elektro-mekanik olarak çalışır. Hidrolik tahrikli kanal açma makineleriyle karşılaştırıldığında, Groove Master ağız açma, sızıntı ve daha az gürültü üretmez. Bu nedenle makine, operatörün çalışma koşullarını iyileştirir.

Kullanıcı dostu

Ayrıca, otomatikleştirilmiş makine ekranda kolay ve hızlı bir kuruluma sahip olduğu için , bu yenilikçi makinenin odak noktası kullanıcı dostudur. Makineyi çalıştırmak için mekanik bilgiye sahip olmaya gerek yoktur. Bir eğitimden sonra herkes Groove Master’ımızı çalıştırabilmektedir . Ayrıca mekanik ayarlara da gerek yoktur. Parametreler makinenin ekranından girilebilip ve kanal açma işlemi başlatılabilmektedir. Kanal açma parametreleri ve parti özellikleri – boru çapı, et kalınlığı, uzunluk, malzeme ve bir partideki boru sayısı – manuel olarak girilebilmektedir. İşlemi kolaylaştırmak ve hızlandırmak için ayarları daha sonra kaydetmek de mümkündür. Ayrıca program içerisinde mevcut tarifler arasından seçim yapmak da mümkündür.

Geniş işleme aralığı ve sağlamlık

Groove Master, ¾” – 24” kanal açma aralığına sahiptir. Tek geçişte 8 mm’ye kadar duvar kalınlığına yiv açabilen . Ayrıca sağlam ve sağlam bir şekilde inşa edilmiştir ve bu nedenle yüksek üretim hacimleri için üretilmiştir. Bu, makinenin vardiya başına birçok boru ucuna yiv açmak için geliştirildiği anlamına gelir.

Dayanıklılık

Kanal açma makinesinin sabit bir ömrü yoktur, ancak kesinlikle dayanıklı bir yapıya sahiptir. Makinenin dayanıklılığı, çok az bakım gerektirmesini veya hiç bakım gerektirmemesini sağlar. Ancak, makinenin bakım gerektirmesi durumunda, makine bir IoT/bulut sistemi ile donatıldığından bu hemen büyük bir sorun olmaz . Bu, Fotokopi Makinelerinin sorunu olabildiğince çabuk tespit edilip çözüme kavuştrulabilmelidir .

You may also like...